lqcZPdMQ

В монастирі в Дорі Роман Бончук, разом з командою реставраторів, відновив старовинний вітраж – образ Матінки Божої.

Профінансував роботи Благодійний фонд Олександра Шевченка «Новий Івано-Франківськ» на прохання сестер-монахинь з Дори Вікторії та Іванни, що звернулась до нардепа з проханням про допомогу.

Вітраж Божої Матінки був створений більше 30-ти років тому за класичною технологією свинцевої спайки. Найбільший недолік цієї технології – це руйнація під впливом кислотних дощів. Такі вітражі потребують догляду та реставрації кожні 5 років.

Як розповіли сестри-монахині, вітраж Матінки Божої після його створення жодного разу не реставрувався.

Протягом майже трьох місяців команда реставраторів працювала над відновленням вітража.

«Частково замінили вибите та пошкоджене скло, почистили поверхню та усунули деформації», - розповідає реставратор Валерій Федоряк.

Ці роботи є дорого вартісними, адже потребують значних інвестицій та часу. Окрім реставрації, як розповів керівник проекту Роман Бончук, вітраж «одягнуть».

« Для того, щоб зберегти вітраж та захистити його від зовнішнього впливу, по завершенні реставрації його розташують в склопакетах. Хочу наголосити, що зараз дуже багато профанацій – імітацій вітражів (мальованих чи друкованих), які мають малий термін зберігання і не несуть ту духовну, культурну та естетичну складову заради якої вони робляться», - зазначає Роман Бончук.

Оновлений вітраж планую перевезти з монастиря у Дорі до каплички у Дземброню.

Загалом митці зазначають, що питання відновлення вітражів – це питання збереження культурної спадщини цілої нації. Чимало вітражів є і в рідному місті, в Івано-Франківську, які потребують реставрації та відновлення.

«Багато старовинних кам’янок в місті мають вхідні двері в під’їзд з вітражами. Це є окраса міста і в тому числі привабливість його архітектури для туристів. Так само є старовинні вітражі в храмах та просто в міських будинках. Якщо їх від реставрувати, отримаємо додаткову окрасу архітектурним спорудам Івано-Франківська», - ділиться думками Валерій Федоряк.