12607383 933078040075446 1454172143 n

Центр громадянських свобод звернувся до влади України із вимогою негайно звільнити івано-франківського блогера Руслана Коцабу, який більше року перебуває під вартою за підозрою у перешкоджанні законній діяльності Збройних Сил України.

Про це йдеться у розповсюдженій заяві Центру.

Центр стверджує, що попри неоднозначність і провокативність змісту викладених Русланом Коцабою у січні 2015 року в мережі YouТube відеозвернень із критикою мобілізації, «його дії не складають складу злочинів, у яких його офіційно обвинувачує Служба безпеки України».

«Сторона обвинувачення не представила до сьогодні жодного вагомого доказу по цій справі. Відповідно до матеріалів слідства, у ній відсутні потерпілі. Також немає жодної особи, яка б через ці відеозвернення насправді відмовилася б від мобілізації», - заявляє Центр.

 

З огляду на це Центр критикує винесення івано-франківським міським судом рішення про запобіжний заход Руслану Коцабі у вигляді взяття під варту.

«Уповноважена з прав людини Валерія Лутковська заявила, що таке обмеження свободи є недопустимим у демократичному суспільстві. Незалежна медіапрофспілка відзначила дану справу як прецедент, за яким кожного журналіста може бути обвинувачено у державній зраді тільки за висловлювання, які суперечать офіційній позиції влади», - йдеться у заяві.

Центр нагадує, що Amnesty international визнала Руслана Коцабу в’язнем сумління, і це перший випадок за останні п’ять років в Україні.


«Ми переконані, що навіть під час збройного конфлікту, який розпочала та веде Російська Федерація з моменту окупації Криму та гібридної війни на Донбасі, усі обмеження свободи вираження поглядів мають бути законними та пропорційними. Інакше ми самі перетворимося на Росію, в якій за пости із критикою дій влади у соціальних мережах люди опиняються за тюремними ґратами. Закликаємо владу України негайно припинити це триваюче порушення, яке обов’язково буде предметом ще одного розгляду проти держави у Європейському суді з прав людини, та звільнити журналіста Руслана Коцабу», - закликає Центр.

 

Нагадаємо, Руслан Коцаба у січні 2015 року записав відеозвернення до Президента України, в якому закликав українців відмовитися від чергової хвилі мобілізації, мотивуючи таку відмову тим, що в Україні не оголошений військовий стан.

Після того, як громадський активіст Тарас Дем'янів звернувся до СБУ із заявою про скоєння кримінального злочину згідно ст. 111 та 336 ККУ, пана Коцабу було затримано і звинувачено в державній зраді та ухиленні від мобілізації.

В ухвалі суду від 8 лютого зазначено, що блогер за винагороду працював на замовлення російського телеканалу НТВ і організовував підготовку провокативних матеріалів про мобілізацію в Україні для російського ТБ. Відеозвернення Руслана Коцаби до Президента України «Я проти мобілізації» використовували в інформаційних програмах російські державні канали. У документі також наголошується, що пан Коцаба мав намір найближчим часом виїхати на невизначений термін на територію так званих «ЛНР» та «ДНР», аби продовжити свою діяльність.

 

Суд залишив під арештом вилучені в Руслана Коцаби під час обшуку кошти в сумі 6 тис. 300 доларів, 9 тис. 110 євро та 7 тисяч гривень.

Представництво міжнародної організації Amnesty International в Україні розповсюдило заяву, в якій назвало Руслана Коцабу «в'язнем сумління» і закликало українську владу негайно його звільнити.

 

В інтерв’ю «Детектор медіа» відомий український правозахисник Євген Захаров заявив, що Руслан Коцаба – типовий політв’язень.