likari habari

В Україні є медичні династії, які роками "пасуться" на державних закупівлях. "Антикорупційна платформа" поцікавилась ситуацією в нашій області. Виявилось, що Івано-Франківщина не виняток.

Родина головного лікаря Івано-Франківської обласної клінічної лікарні Остапа Грищука використовує кілька приміщень у цій лікарні для ведення бізнесу та заробляє на постачанні ліків у бюджетні заклади області.
Зокрема, підприємство "Фармамаркет", співзасновником якого донедавна був Грищук, здійснює систематичне постачання медикаментів у прикарпатські лікарні, пише КУРС.

Відповідно до даних з тільки однієї системи публічних закупівель Prozorro за 2017-2018 роки підприємство уклало угод на поточну суму у 2,6 млн грн на постачання фармацевтичної продукції.

"Фармамаркет" жодного разу не брав участь у конкурентних торгах, тобто між цією фірмою та закладами охорони здоров'я укладались виключно прямі договори, де не проводились аукціони. Характерно, що угоди укладались тільки з медичними закладами Прикарпаття.

Найбільше договорів з цією фірмою уклала Івано-Франківська обласна клінічна інфекційна лікарня на постачання ліків, дитячого харчування, засобів медичного призначення тощо. Зокрема, за два роки інфекційна лікарня уклала більш як 20 угод на суму 1 770 820 грн.

Фармацевтичну продукцію підприємство "Фармамаркет" постачає також у медичні заклади Надвірнянщини, Калущини, Верхнянської ОТГ. Окрім того, "Фармамаркет" системно отримує відшкодування вартості лікарських засобів від департаменту охорони здоров’я ОДА.

Загалом, за даними пошуково-аналітичної системи використання державних коштів "007", протягом 2017–2018 років підприємство отримало більш як 6 мільйонів гривень за лікарські засоби, які постачало медичним закладам Прикарпаття.

За даними інформаційно-аналітичної системи YouСontrol, Остап Грищук донедавна був одним з п’яти засновників "Фармамаркету" та мав частку розміром у 25%.

У е-декларації Грищук вказав, що минулого року отримав у цій фірмі 80 250 грн дивідендів. Нещодавно (у травні цього року) він вийшов із співзасновників підприємства, а частку передав своїй тещі Уляні Митник, яка є дружиною екс-міністра охорони здоров’я Зіновія Митника.

Основним видом діяльності ТОВ "Фармамаркет" є роздрібна торгівля фармацевтичними товарами в спеціалізованих магазинах. Підприємство є також засновником трьох аптек, що розміщені на території Центральної районної лікарні Калуша.

У е-декларації за минулий рік Грищук також вказав, що володіє часткою у розмірі 15% у ТОВ "Лікфарм". Це підприємство також займається роздрібною торгівлею фармацевтичних товарів. Зокрема, має дві аптеки у Городенці, одна з яких – на території Центральної районної лікарні.

28378511 949080755253850 8976907595709836688 n

У 2017–2018 роках "Лікфарм" отримувало відшкодування вартості лікарських засобів від Городенківського районного центру первинної медико-санітарної допомоги та департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА. Загалом, за даними 007, підприємство отримало більш як 380 тисяч гривень відшкодування.

Водночас у системі публічних закупівель Prozorro оприлюднені тільки угоди на відшкодування вартості лікарських засобів за програмою "Доступні ліки" від Городенківського районного центру первинної медико-санітарної допомоги на суму у 14 тисяч гривень.

Остап Грищук задекларував 45 445 грн дивідендів, які отримав від цієї фірми. Наприкінці минулого року свою частку в цьому підприємстві Грищук також переписав на тещу.

Так само на постачанні медичної продукції закладам області заробляє і дружина головного лікаря ОКЛ Наталія Грищук. Вона є співзасновницею ТОВ "Зіма", яке також займається фармацевтичною діяльністю. За 2017–2018 роки підприємство отримало майже 3 млн грн від держустанов.

12121212121212121212121212121212121212121212

Підприємство також не бере участі у торгах з аукціонами, а укладає прямі угоди без конкуренції на постачання медикаментів прикарпатським держустановам. Зокрема, відповідно до даних Prozorro, за 2017-2018 рр. було укладено 36 угод на загальну суму 895 730 грн.

Ліки та медичне обладнання ТОВ "Зіма" постачало не лише у медичні заклади, а продавало медикаменти освітнім закладам, Івано-Франківській установі виконання покарань (№ 12) (СІЗО) та Вигодському держлісгоспу. ТОВ "Зіма" також системно отримує відшкодування вартості лікарських засобів від департаменту охорони здоров’я ОДА.

ТОВ "Зіма" має в області сім аптек: в Івано-Франківську (зокрема і в хірургічному корпусі обласної клінічної лікарні), Долині, Снятині (на території Центральної районної лікарні), а також у селі Ланчин Надвірнянського району.

У е-декларації Остапа Грищука вказано, що його дружина у ТОВ "Зіма" отримала дохід 103 120 грн від надання в оренду майна. А основне її місце роботи – Івано-Франківська міська дитяча стоматологічна поліклініка, де вона за рік заробила 42 585 грн.

Варто зазначити, що Наталія Грищук також є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ "Сімедгруп". Це приватний клінічний лікувально-діагностичний центр, який працює на території обласної клінічної лікарні.
Законодавство не забороняє головним лікарям підробляти на стороні. Однак використання посади, доступних ресурсів та комунальних приміщень не має перетворюватися у родинний бізнес. А це в українській медицині вже стало звичною практикою.

Автор: Марія Гаврилюк