jabloki 2

Казахстан є прабатьківщиною усіх сортів яблук.

Про це йдеться в статті, опублікованій в журналі Nature Communications, передає Depo.ua.

"Нам вдалося скоротити зону пошуку передбачуваної батьківщини яблук з усією Середньої Азії до невеликого куточка Казахстану і Китаю у західних відрогів Тянь-Шаню. Крім того, ми простежили за історією еволюції цього фрукта і його поширенням на схід і на захід через Шовковий шлях, і виявили, що вигляд і смак яблук змінювався на кожному кроці цього довгої подорожі", - розповідає Чжанцзюнь Фей з Корнельського університету в Ітаці (США).

Яблуні, як сьогодні вважають вчені, були одомашнені відносно пізно, фактично на вильоті античності, приблизно чотири тисячі років тому. Відповідно до давньогрецькими хроніками, ці фрукти були одомашнені самим Олександром Македонським, який повіз із собою з Согдіани, самої північної та східної провінції Перської імперії, перші саджанці карликових яблунь.

У свою чергу, сучасний генетичний і видовий аналіз вказує на дві можливих прабатьківщини яблук - Туреччину, де сьогодні ростуть дикі родичі яблунь і де спостерігається їх максимальне видове різноманіття, і Центральну Азію, де росте прямий предок сучасних культурних сортів цих рослин, яблуня Сіверса (Malus sieversii).

Фей і його колеги розкрили реальну батьківщину яблук, розташовану в гористій місцевості на південному сході Казахстану і на північному заході Китаю, і з'ясували, яку роль в їх еволюції зіграв Шовковий шлях, вивчаючи ДНК декількох сотень сортів сучасних яблук, традиційно популярних у Азії та в Європі.