1619 frf 0b47

Попри те, що парламентські вибори в Україні відбудуться восени наступного року, а вибори до місцевих рад у 2020 році, вже можна констатувати той факт, що більшість політичних сил вже активно розгорнули передвиборчу кампанію, бажаючи якомога швидше отримати гарантію бажаної кількості «галочок» у бюлетенях.

На Івано-Франківщині, особливо в обласному центрі, найбільш активну видимість роботи демонструють представники ВО «Свобода», які тріумфували на попередніх виборах, як до обласної, так і до міської ради.

Так в Івано-Франківській міській раді, з 44 депутатів – 14 «свободівців». Для порівняння - у сукупності в представників БПП та «Батьківщини» – лише 13 мандатів (9 та 4, відповідно). Саме ці три політсили і сформували більшість, яка під керівництвом сенсаційно обраного мера Руслана Марцінківа, керують Івано-Франківськом так, як вважають за потрібне.

Та чи виправдали франківські «свободівці», які відіграють у міській раді роль «першої скрипки», сподівання електорату?

Перед тим, як визначитись із відповіддю на це питання, варто згадати кілька фактів, які охарактеризували діяльність «Марцінківа і Ко» у поточній каденції, першим із яких є «корупція», як доведена, так і та, яка знаходиться у процесі збору доказів.

Так, у січні минулого року, Апеляційним судом Івано-Франківської області, було підтверджено вирок Івано-Франківського міського суду, стосовно вини у корупційних правопорушеннях, вчинених депутатами міської ради від ВО «Свобода» - Віктором Синишином та Василем Скиданчуком, які працюючи в «Єдиному розрахунковому центрі» (ЄРЦ), зареєстрували дві фірми, на які отримували підряди від цього ж комунального підприємства. Загалом на двох було укладено понад сорок договорів з проведення ремонтних робіт на суму понад 600 тис. гривень.

Зазначимо, що депутати жодного разу не з'являлись на судові засідання, поки не сплив термін притягнення до адміністративної відповідальності. Причини неявки були різноманітними, від хвороб, до чисельних відряджень, яким сприяв міський голова Івано-Франківська і «побратим» по партії – Руслан Марцінків. Саме це і допомогло депутатам уникнути повної відповідальності перед Законом.

Та схоже, у ВО «Свобода», визнаних судом корупціонерів шанують, адже Синишин та Скиданчук не лише голосують в міськраді, представляючи інтереси громади, займаючи «козирні» посади у найбільших комунальних підприємствах Івано-Франківська (В.Синишин – директор «Івано-Франківськміськсвітло», В. Скиданчук – головний інженер «Івано-Франківськтеплокомуненерго»).

Та і це, як виявилось, далеко не всі «бонуси» від мера для депутатів-корупціонерів, адже у травні минулого року, розпорядженням міського голови було внесено зміни та доповнення в «Положення про порядок оцінювання роботи та преміювання керівників комунальних підприємств», що надало можливість додатково отримувати чиновникам до чотирьох місячних посадових окладів, щорічно. Не забув Руслан Марцінків і про себе та заступників, «пропхавши» наприкінці минулого року, рішення міської ради, згідно якого вони мають право бути нагородженими у максимальному розмірі, з нагоди державних і професійних свят.

Повертаючись до теми «корупції по-свободівськи», варто згадати і те, що і в Руслана Романовича є чим похизуватись перед «побратимами» у даному напрямку, адже мера Івано-Франківська звинувачували одразу у двох корупційних правопорушеннях. Судові засідання очільник обласного центру Прикарпаття за схемою «Скиданчука-Синишина» пропускав до завершення строків накладення адміністративного стягнення, через що і уникнув відповідальності, як і його колеги-депутати, про яких згадано вище.

Нагадаємо, Марцінків завчасно не повідомив НАЗК про зміни у майновому стані щодо отриманого кредиту на придбання авто. Крім того, під час голосування за переможців міського конкурсу проектів, мер не повідомив депутатів міської ради про те, що одну із громадських організацій, яка отримала чималі кошти з міської казни, очолює його дружина – Оксана Марцінків.

Чимало питань у правоохоронців викликають і декларації інших депутатів-свободівців з Івано-Франківська. Мова, передусім, йде про Івана Харука та Сергія Абрам’яка, яким, судячи з усього, скоро теж доведеться відповідати перед судом, проте маючи напрацьовану схему і непоганих юристів, можна припустити, що і їм нічого не загрожує.

Не дивно, та для більшості мешканців Івано-Франківська, особливо людей старшого віку, все описане вище є справжньою неприємною несподіванкою, адже, «свободівці» контролюють чи не 90 відсотків місцевих ЗМІ.

Особливу активність у роботі над збільшенням електорату ВО демонструють телеканали «Вежа», «Галичина» та «РАІ», в ефірній сітці яких позитивних новин про «свободівців» більше ніж реклами на «1+1». Є чимало друкованих та інтернет-видань, які також, на кшталт північнокорейскьих колег, ледь не боготворять Марцінківа та побратимів, абсолютно оминаючи увагою нікчемні та злочинні дії політиків з «Свободи». У скільки обходиться «свободівцям» таке задоволення і, найголовніше, за рахунок яких коштів фінансується такий пропагандизм можна лише здогадуватись. На даний момент, з приводу цього питання, журналісти надіслали міській владі відповідний запит, відповідь на який ще не надійшла.

Багато хто заперечить, традиційними «вони хоч щось роблять» чи «дивіться скільки поклали бруківки», та і тут все не так просто і прозоро, як може здатися на перший погляд, адже різниця у розмірі бюджетних коштів, які знаходяться у розпорядженні міськради, у порівнянні з минулими каденціями – колосальна. А ось стосовно «бруківки» варто зупинитись детальніше.

Схоже, відчуваючи неминучу масштабну втрату електорату, як в обласному центрі Прикарпаття, так і в області, представники ВО «Свобода», вирішили освоїти бюджетні кошти не лише якнайшвидше, але і поповнити їх об'єм за рахунок позики трьохсот мільйонів гривень.

Таке рішення влада Івано-Франківська прийняла на минулій сесії.

Повертаючись до самої позики, відсотки за користування якої обійдуться платникам податків у понад 100 мільйонів, не враховуючи комісійних та інших витрат на оформлення, про які жодного рішення не приймалося, і тому, цілком ймовірно, будуть оперативно погоджені у терміновому порядку, про що, громадськість наврядчи дізнається.

Варто зазначити, що 100 000 000 гривень - сума, яка б суттєво допомогла вирішити такі питання як забезпечення безоплатного харчування учнів молодших класів, допомога важкохворим дітям міста, ями у дворах та на дорогах, тощо.

Ну і наостанок – озвучена мета позики, яка змусить задуматись навіть бувалого економіста чи фінансиста: «використання коштів від випуску облігацій місцевої позики на забезпечення фінансування заходів з розвитку соціальноі та інженерно – транспортної інфраструктури міста». Що вкладено у зміст чотирьох останніх слів - здогадатись не важко...

Продовжуючи тему «бруківки», важко оминути увагою той факт, що слідчі отримали доступ до рахунків «Івано-Франківськавтодору» у справі про ймовірне розкрадання коштів на реконструкцію міського озера. Мова йде про 16,8 млн гривень. Саме на таку суму, між вищевказаним підприємством та Департаментом житлової, комунальної політики та благоустрою, було укладено договір на виконання робіт. Договір було укладено після тендеру, на якому конкуренти «автодору» пропонували за аналогічну роботу ціну, нижчу на 1,5 млн гривень...